Astrofotografia: jak fotografować Kosmos?


Weź udział w warsztatach astrofotografii!
Nauczymy Cię robić wspaniałe zdjęcia Kosmosu
metodą stackowania!


 

W lipcu i sierpniu 2020 r. w ramach cotygodniowych transmisji na żywo z Planetarium EC1 opublikowaliśmy dwa dłuższe materiały filmowe - poradniki astrofotografii. Postanowiliśmy opublikować je na odrębnej podstronie, aby ułatwić dotarcie do nich. Amatorska astrofotografia nie jest łatwa, ale jakże satysfakcjonująca!

Fotografowanie nieba wymaga innego sprzętu niż nawet najlepsze smartfony. Jeżeli jednak kiedykolwiek zajmowaliście się Państwo klasyczną fotografią aparatami lustrzankowymi i cyfrowymi (a może używał ich ktoś z rodziny?), pierwszy krok jest już zrobiony.

W pierwszym poradniku pokazujemy, jak przy pomocy prostych środków zacząć przygodę z astrofotografią. Udowadniamy, że aby zacząć, naprawdę wiele nie trzeba (oprócz chęci i dostępu do nieba wolnego od zanieczyszczenia światłem). Pokazujemy też, jakie efekty tego rodzaju spacerów z aparatem można uzyskać bez konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. Ale jeśli dostęp do takiego sprzętu nie jest dla nas problemem - możemy pokusić się o bardziej ambitne zdjęcia. Przedstawiamy techniczną stroną ich wykonywania, obejmującą przygotowanie i ustawienia sprzętu oraz zebranie materiału do późniejszej obróbki przy pomocy komputera. Temu właśnie jest poświęcony nasz drugi poradnik.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmów i samodzielnego fotografowania Kosmosu. Radość z własnoręcznie wykonanego udanego zdjęcia jest nieporówywalna z oglądaniem profesjonalnych albumów!

Z przyjemnością przeczytamy Państwa komentarze, prosimy je kierować na adres planetarium@ec1lodz.pl. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby podzielić się z nami swoimi fotografiami - obejrzymy je bardzo chętnie!

Udanych zdjęć Kosmosu!

(-) Zespół Planetarium EC1

 

 

Wprowadzenie do astrofotografii (28 minut)

 

 

Drugi krok w astrofotografii (40 minut)