Astronomiczna wiosna!

20 marca o godz. 22:58 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce tym samym osiągnie punkt Barana i będzie kontynuować swoją pozorną wędrówkę do punktu Raka, co zajmie mu około 3 miesięcy. Przez ten czas z każdym dniem Słońce będzie coraz bardziej oświetlać północną półkulę Ziemi. Na marginesie warto zauważyć, że skoro moment przejścia punktu Barana nastąpi po zachodzie Słońca, tym samym pierwszą wiosenną nocą będzie ta z 20 na 21 marca, a pierwszy dzień wiosny przypadnie w dzień tzw. wiosny kalendarzowej, 21 marca.

Nadchodzą wiosenne gwiazdozbiory!

Z tej okazji warto odnotować, że wiosna jako pora roku, z uwagi na zaburzenia ruchu orbitalnego Ziemi przez Jowisza, Wenus, a także przez Księżyc, skraca się w ostatnich latach średnio o 66 sekund rocznie. Pocieszające w tym jest to, że zima również co roku skraca się, a lato i jesień – wydłużają. Jednak my odczujemy przede wszystkim to, że będzie coraz cieplej; co prawda pogoda może sprawić, że nie wszystkie wiosenne dni będą nam się podobać, ale w ciągu najbliższych miesięcy niemal podwoi się ilość energii dostarczanej przez padające na Ziemię promienie słoneczne, co odczujemy przede wszystkim jako wzrost temperatury gruntu i powietrza.

Choć cieszymy się, że nadchodzą cieplejsze dni, w tle trzeba pamiętać, że przynajmniej od lat 60. ubiegłego stulecia naukowcy alarmują, że zwiększanie się koncentracji dwutlenku węgla (oraz innych gazów cieplarnianych) w atmosferze będzie prowadziło do ocieplania klimatu. Przez to m.in. noce są coraz cieplejsze, i choć skłania to do wieczornych spacerów i obserwacji nieba, długofalowe konsekwencje, łącznie z podnoszeniem poziomu mórz i oceanów, spadkiem ilości tlenu w powietrzu czy wzrostem obecności węgla wdychanego przez mieszkańców naszej planety nie napawają optymizmem. Powoli przesuwają się nawet granice znanych z podręczników szkolnych warstw atmosfery Ziemi. Może wspólnym wysiłkiem zdążymy skolonizować inne planety Układu Słonecznego zanim Ziemia stanie się niezdatna do podtrzymania naszej cywilizacji, ale póki co wcale się na to nie zanosi.

Pomyślmy o tym, wybierając się na wiosenny spacer. A spacerując, pamiętajmy o tym, żeby od czasu do czasu spojrzeć w niebo na wiosenne gwiazdozbiory (i nie tylko). Oczywiście tych wszystkich, którzy do spacerów nie mają warunków, tym goręcej zapraszamy na pokazy o gwiazdozbiorach wiosennego nieba w naszym planetarium.

dr Tomasz Banyś

 

Wiosna!

 

28.03.2024 18:30 (czwartek)
04.04.2024 18:30 (czwartek)
06.04.2024 13:30 (sobota)
09.04.2024 18:30 (wtorek)