Dzień planetariuszy w EC1

Dzień Planetariuszy w EC1Od 25 lat w niedzielę najbliższą tzw. „wiosennej równonocy” europejskie planetaria obchodzą swoje święto. W tym roku — 13 marca — organizuje je Planetarium EC1 w Łodzi. Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do uczestnictwa w specjalnych pokazach gościnnych!


 Dzieci Pana Astronoma1200 – Pokaz gościnny: „Dzieci Pana Astronoma” (Planetarium Bajkonur)

Pokaz jest skierowany do odbiorców w wieku od 6 do 9 lat, dlatego też pojawił się w naszym harmonogramie w miejscu tradycyjnie zarezerwowanym na poranki dla dzieci.

„Dzieci Pana Astronoma” to radosny seans muzyczno–słowny. Dużo tutaj piosenek, recytacji i kolorowych rysunków. Razem z tytułowymi dziećmi Pana Astronoma wędrujemy po niebie i Ziemi odsłaniając tajemnice Wszechświata. Poznajemy gwiazdozbiory i legendy o nich. Oglądamy z bliska Księżyc oraz zmiany jego kształtu na niebie. Dowiadujemy się nieco o Układzie Słonecznym i obserwujemy gonitwę planet. Pokaz Planetarium Bajkonur został przygotowany na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej we współpracy z Planetarium Astro Arena.


Z wizytą u Pana Twardowskiego1330 – Pokaz gościnny: „Z wizytą u Pana Twardowskiego” (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. M. Kopernika w Chorzowie)

Pokaz jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 9. roku życia.

Dawno dawno temu, za górami, za lasami, na planecie zwanej Ziemią mieszkał sobie pewien szlachcic… Nazywał się Twardowski. Całymi dniami przesiadywał w swojej alchemicznej pracowni i czytał mądre księgi. Pod koniec życia przeniósł się na Księżyc, gdzie przebywa do dziś. Seans zabiera nas na Księżyc, do Pana Twardowskiego, który odkryje przed nami tajemnice Srebrnego Globu. Dowiemy się też jak i dlaczego Twardowski przeniósł się na Księżyc.

BONUS: ASTERYZMY ŁÓDZKIE — żartobliwy mikropokaz próbujący odpowiedzieć na pytanie: jakie gwiazdozbiory i asteryzmy umieściliby na niebie łodzianie, gdyby byli odrębną kulturą, taką jak Inuici czy starożytni Grecy? Gdzie znalazłyby się leberka, żulik czy trambambula?


Wiosenne narodziny gwiazd1500 – Pokaz gościnny: „Wiosenne narodziny gwiazd” (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach)

Pokaz jest skierowany dla dorosłych i dzieci w wieku od 9. roku życia.

W czasie pokazu prześledzimy drogi ewolucji gwiazd na przykładzie obiektów widocznych na wiosennym niebie. Co prawda astronomiczna wiosna nastąpi dopiero 20 marca, ale już teraz wiosenne gwiazdozbiory powoli spychają zimowe konstelacje pod horyzont. Swoje panowanie na niebie rozpoczynają Lew, Panna czy Korona Północna. Przyjrzyjmy się im wspólnie.


 

Ceny biletów na pokazy gościnne prezentowane z okazji Dnia Planetariów są takie same jak zwykle: 17 zł kosztuje bilet normalny, 12 zł — ulgowy. Miejsca są już dostępne w naszym systemie rezerwacyjnym online.