Kolejne satelity systemu Galileo już na orbicie

Galileo24 maja o godz. 10:48 czasu polskiego z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Sojuz, która wyniosła na orbitę 13. i 14. satelitę Galileo.

Galileo to europejski system nawigacji satelitarnej mający zapewniać analogiczną funkcjonalność do GPS czy GLONASS. Ma być od nich niezależny i nawet w podstawowej wersji, dostępnej za darmo dla każdego, ma zapewniać większą dokładność pozycjonowania. System Galileo do pełnego działania będzie potrzebował konstelacji 24 satelitów, co zostanie osiągnięte w 2018 roku; w 2020 sieć ma się składać z 30 satelitów (pozostałe pół tuzina ma pozostawać w rezerwie). Jest to znaczące opóźnienie w stosunku do oryginalnych planów, które zakładały pełne uruchomienie systemu już w 2008 roku.

Komisja Europejska zakłada, że 17 listopada zostaną wyniesione na orbitę okołoziemską kolejne 4 satelity systemu, a do końca 2016 r. użytkownikom końcowym zostanie udostępniona podstawowa funkcjonalność, czyli powszechnie dostępny sygnał lokalizacji z precyzją 1m.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.