Kwiat na ISS

Cynia wyhodowana na pokładzie ISS (mini)16 stycznia komandor Scott Kelly, dowódca 46 załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zamieścił w Internecie zdjęcie kwitnącej pomarańczowej cynii. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kwiatek został wyhodowany na pokładzie ISS w ramach kolejnego eksperymentu botanicznego prowadzonego na stacji (o poprzednim, związanym z hodowlą sałaty, pisaliśmy 10 sierpnia 2015 r.).

Eksperyment jest ważny, bowiem przybliża nas do zrozumienia, jak warunki mikrograwitacji wpływają na wzrost roślin. Dodatkowo można ocenić jak astronauci, którzy nie zawsze przecież są botanikami, radzą sobie z ogrodnictwem. W dalszej perspektywie można również badać wpływ obecności roślin (oraz czynności ogrodniczych) na samopoczucie załogi stacji. Te wszystkie zagadnienia są szczególnie istotne w perspektywie przyszłych długotrwałych misji kosmicznych i potencjalnej kolonizacji innych ciał niebieskich.

Wszystko to sprawia, że w zasadzie od wczesnych lat 80. XX wieku — od czasu pierwszych eksperymentów na stacji Salut-7 — eksperymenty botaniczne są i niewątpliwie będą kontynuowane a ich udział w kolejnych misjach orbitalnych zapewne jeszcze wzrośnie, tak samo jak znaczenie botaniki kosmicznej.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie NASA.