Misja Rosetta kończy się kolizją!

Rosetta uderza w kometęDzisiaj – 30 września 2016 r., o godz. 12:40 czasu polskiego zakończy się prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) misja Rosetta. Dla przypomnienia: rozpoczęła się ona 2 marca 2004 r. wyniesieniem przez rakietę Ariane-5 sondy Rosetta; na jesieni 2014 roku Rosetta osiągnęła cel swojej podróży – kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko, a odłączony od niej lądownik Philae wylądował na powierzchni komety, by w ciągu kilku dni od lądowania stracić kontakt ze światem. Podczas gdy Rosetta towarzyszyła komecie podróżującej przez Układ Słoneczny przesyłając na Ziemię dane pomiarowe i zdjęcia, trwały poszukiwania zaginionego lądownika – zakończone sukcesem 5 września tego roku, kiedy dostrzeżono go na jednym z przesłanych przez sondę zdjęć; stało się to jednak zbyt późno, by dało się przywrócić funkcjonowanie lądownika.

Obecnie kometa wraz z towarzyszącą jej sondą oddala się coraz bardziej od Słońca. Z tego względu kontynuowanie misji nie jest możliwe. Ostatnie chwile misji naukowcy postanowili zatem poświęcić na bliski przelot orbitera obok komety, który pozwoli zarówno wykonać z bliska fotografie jej powierzchni, jak też poddać analizie bliskie otoczenie komety (gaz i pył pochodzący z jej powierzchni). Zachowanie się sondy w trakcie zbliżenia do celu pozwoli też lepiej zbadać pole grawitacyjne wokół obiektu. To wszystko razem powinno nam pozwolić dowiedzieć się więcej na temat budowy komety. A ok. 12:40 orbiter uderzy w powierzchnię komety, kończąc trwającą 12 lat kosmiczny etap misji. Odtąd naukowcy skupią się na opracowaniu i analizie zebranych danych, w tym tych zebranych w trakcie ostatnich chwil życia sondy.

Ponieważ misja Rosetta od początku cieszyła się wielkim zainteresowaniem opinii publicznej, które z biegiem czasu tylko nieznacznie osłabło, ESA zaplanowała transmisję z końcowych momentów misji, którą można oglądać za pośrednictwem stron http://rosetta.esa.int i https://livestream.com/ESA/rosettagrandfinale, jak również profilu Europejskiej Agencji Kosmicznej na facebooku: https://facebook.com/EuropeanSpaceAgency. Zapraszamy do wspólnego śledzenia tego wydarzenia!

Więcej szczegółów na temat misji oraz planowanego przebiegu transmisji można przeczytać na stronie:

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/How_to_follow_Rosetta_s_grand_finale