Nazwij "polską" egzoplanetę!

Każdy ma szansę zdecydować o tym, jaką nazwę będzie nosiła „polska” gwiazda oraz okrążająca ją egzoplaneta. Na oddanie głosu na jedną z finałowych propozycji zostało już tylko kilka tygodni.

Niedawno zachęcaliśmy do głosowania w ogólnopolskim konkursie IAU100 NameExoWorlds. Przypomnijmy: z okazji obchodów stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej poszczególnym państwom przypisano gwiazdę oraz okrążającą ją planetę pozasłoneczną celem wyłonienia w lokalnych plebiscytach pary nazw, wiążącej się w jakiś sposób z tym państwem. „Nasz” układ znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza i znany jest pod oznaczeniem BD+14 4559, a został odkryty przez polski zespół astronomów pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego.

 

prof. Andrzej Niedzielski

Prof. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK w Toruniu – odkrywca planety BD+14 4559 b,
która przypadła Polsce do nazwania w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds.
fot.: Andrzej Romański / UMK

 

BD +14 4559 jesteśmy w stanie obserwować z Polski w trakcie jesiennych i zimowych wieczorów przy pomocy lornetki albo skromnego nawet teleskopu (jak znaleźć tę gwiazdę można m.in. zapytać naszych prezenterów w trakcie pokazów). Okrążającej ją planety (BD +14 4559 b), podobnej do Jowisza, niestety amatorskim sprzętem nie dostrzeżemy, znajduje się ona bowiem w odległości ok. 160 lat świetlnych.

 

"Polska" egzoplaneta

Artystyczna wizja planety pozasłonecznej BD+14 4559 b,
którą przyznano Polsce do nazwania w ramach konkursu IAU100 NameExoWorlds.
rys.: W. Zięba / IAU100 / PTA

 

W wyniku pierwszego etapu wyłoniono, spośród blisko trzech tysięcy nadesłanych propozycji, kilka do dalszego głosowania. Są to: Geralt/Ciri, Jantar/Wolin, Piast/Lech, Polon/Rad, Solaris/Pirx, Swarog/Weles oraz Twardowski/Boruta. Wedle informacji otrzymanej od organizatorów, autorzy wybranych propozycji mają otrzymać nagrody.

Na nadesłane propozycje można głosować na stronie https://www.iau100.pl/planety do końca października. Tam też można znaleźć więcej informacji na temat „polskiego” układu planetarnego oraz samego konkursu. Planetarium EC1, jako sprawujące patronat honorowy nad konkursem, szczególnie zachęca do głosowania. Trzy najbardziej popularne propozycje zostaną zaproponowane jako oficjalne oraz dwa rezerwowe zgłoszenia, a w grudniu Międzynarodowa Unia Astronomiczna ujawni nową, tym razem już oficjalną nazwę „naszego” układu.