Chiński program kosmiczny nie zwalnia tempa

Uzupełnianie paliwa na orbicieWcześniejsza informacja o nowym radioteleskopie (FAST) to tylko fragment większego obrazu, na który składa się kilka realizowanych obecnie chińskich programów rozwojowo-badawczych związanych z kosmosem.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o ukończeniu przez Chiny budowy anteny 500-metrowego radioteleskopu FAST. Jednak to nie koniec doniesień związanych z programem kosmicznym Państwa Środka. W tym samym czasie rzecznik Narodowego Instytutu Techniki Obronnej ujawnił, że od pewnego czasu prowadzono prace nad systemem uzupełniania paliwa satelitów na orbicie. Prototyp systemu został zamontowany na satelicie Tianyuan-1, wyniesionym na orbitę w trakcie niedawnego startu rakiety Long March-7. System zadziałał prawidłowo, a po kilku dniach Tianyuan-1 przeprowadził udany manewr uzupełnienia paliwa innego obiektu na orbicie, którego nazwy jednak Chińczycy nie ujawniSatelita meteorologiczny FengYun 3li.

Pomimo demonstracyjnego charakteru misji Tianyuan-1 wspomniany system będzie miał duże znaczenie dla orbitalnych operacji Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, która w najbliższych latach planuje wystrzelenie dużej ilości satelitów, w tym przynajmniej 14 meteorologicznych. Obecnie w ramach programu Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization, Genève) Chiny posiadają 7 satelitów, które zostały umieszczone na orbitach od 1998 r.

Chiny planują też rychłe (we wrześniu 2016) wystrzelenie laboratorium orbitalnego Tiangong-2, na pokładzie którego ewentualna załoga, składająca się z dwóch osób, będzie mieć możliwość przebywania jednorazowo do 30 dni. Ten czas tajkonauci poświęcą na przeprowadzenie różnorakich eksperymentów w warunkach mikrograwitacji. Będzie to druga — po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) — załogowa stacja orbitalna krążąca wokół Ziemi.

Laboratorium Tiangong-2 (symulacja dokowania na orbicie)Warto przypomnieć, że Chiny prowadzą również programy eksploracji Księżyca i Marsa.

Wspomniane wyżej działania to tylko te, o których wiemy. Dotychczasowa polityka chińskich władz polega na unikaniu podawania do publicznej wiadomości zbyt dużej ilości informacji a o wielu faktach opinia światowa jest informowana dopiero po ich zajściu. Niewiele wskazuje, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Jedno jest pewne: Chiny cały czas są jednym z głównych graczy w sektorze kosmicznym a ich rola wciąż wzrasta.