Prezentacja książki "Witamy we Wszechświecie"

Z dumą i radością zapraszamy w czwartek 13 czerwca 2019 r. o godz. 17:00 na uroczystą prezentację książki światowej sławy popularyzatora wiedzy o Kosmosie: Neila de Grasse Tysona, wzbogaconą specjalnym pokazem w Planetarium EC1. Wstęp wolny, wymaga jedynie rezerwacji miejsca.

 

Witamy we Wszechświecie

 

Wydarzenie jest przeznaczone dla tych miłośników astronomii, których nie zadowalają już astronomiczne przewodniki po niebie czy albumy ze zdjęciami kosmosu. Zapraszamy na specjalny pokaz w Planetarium EC1, w ramach którego połączymy możliwości cyfrowego planetarium z wybranymi treściami zawartymi w najnowszej książce Neila de Grasse Tysona. Pozycja ta, napisana wraz z Michaelem A. Straussem i J. Richardem Gottem - „Witamy we Wszechświecie. Podróż Astrofizyczna”, ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa „Zysk i S-ka”.

Autorzy –  trzech współczesnych astrofizyków i  wykładowców na Uniwersytecie Princeton – po wygłoszeniu przez nich cyklu wykładów dla osób wkraczających w fascynujący świat astronomii, zachęceni sukcesem,  postanowili przedstawić te zagadnienia w formie drukowanej. 

Podczas specjalnego pokazu przybliżymy, wykorzystując możliwości zaawansowanego systemu projekcyjnego planetarium, niektóre skomplikowane zjawiska i procesy astronomiczne przedstawione przez autorów książki.

Czytelnik  „Witamy we Wszechświecie. Podróż astronomiczna” poznaje w trakcie lektury odpowiedzi na wiele pytań: Czy Słońce wybuchnie? Jak gwiazdy wytwarzają i emitują energię? Dlaczego Pluton nie jest planetą?

Na część z nich odpowiemy w trakcie pokazu. Animacje astronomiczne, przygotowane przez zespół Planetarium EC1, pomogą widzom wyobrazić sobie, jak astronomowie widzą te najdalsze krańce Wszechświata. Przyjrzymy się gromadom kulistym w halo Galaktyki, gromadom galaktyk czy tzw. wielkoskalowej strukturze Wszechświata. W tym czasie będziemy m.in. opowiadać o poszukiwaniach drugiej Ziemi, odwołamy się do ostatnich odkryć i poszukamy wśród znanych nam planet pozasłonecznych tej najbardziej zbliżonej do naszej Ziemi. Przeanalizujemy najważniejsze czynniki, jakie muszą być spełnione, aby na danej planecie rozwinęło się życie oraz zastanowimy się, czy może być to życie inteligentne. 

Niezależnie od tego, czy interesujemy się Układem Słonecznym, egzoplanetami czy innymi  tematami stanowiącymi przedmiot badań współczesnej astronomii, każdy z jej miłośników znajdzie na naszym pokazie oraz w książce coś dla siebie.

Kiedy?
Czwartek 13 czerwca 2019 r.

O której?
17:00, rezerwacje muszą być odebrane do 16:30

Gdzie?
Planetarium EC1, wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa

Bilety
Wstęp wolny! Wymagana jest jedynie rezerwacja online - prosimy o odbiór bezpłatnych rezerwacji najpóźniej do godz. 16:30. Po tej godzinie tracą ważność a wolne miejsca trafią do gości, którzy zjawią się na miejscu.