Woda koło Saturna

DioneSwego czasu pomiary prowadzone przez sondę Cassini doprowadziły naukowców do przyjęcia, że pomiędzy lodową skorupą jednego z księżyców Saturna — Enceladusa — a jego jądrem musi istnieć warstwa płynnego oceanu. Płynna woda wydaje się też być obecna na innym z jego księżyców – Tytanie.

Ponieważ sonda Cassini jest wciąż sprawna i krąży wokół Saturna (na orbicie gazowego giganta przebywa od ponad 12 lat), stale dostarcza nowych danych. Niedawno badacze mogli się ponownie przyjrzeć innemu księżycowi – Dione. Jest on mniej aktywny geologicznie od Enceladusa, jednak nie mniej ciekawy.

Pole grawitacyjne wokół Dione może być wytłumaczone poprzez przyjęcie analogicznego modelu, jaki obecnie wykorzystuje się w przypadku Enceladusa. To właśnie uczynił zespół badawczy z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Brukseli (Observatoire Royal de Belgique) w publikacji, która ukaże się w najnowszym numerze Geophysical Research Letters. Naukowcy upatrują możliwości istnienia warstwy płynnego oceanu pod powierzchnią całego ciała. W przypadku Dione grubość lodowej skorupy oszacowali na 99 ± 23 km, a znajdującej się pod nią oceanicznej poduszki (otaczającej skaliste jądro) ocenili na 65 ± 30 km.

Co ciekawe, zespół sugeruje, że znajdujący się głęboko pod powierzchnią księżyca ocean istnieje od początku jego istnienia, stąd też mógłby stanowić stabilne środowisko dla ewentualnego życia.