Z wizytą u Pana Twardowskiego

Legenda o Panu Twardowskim ma swoje źródła w XVI wieku i jest jedną z uniwersalnych opowieści środkowej Europy. Kończy się ona jednak w chwili lądowania bohatera na Księżycu… A co było dalej?

Z wizytą u Pana Twardowskiego

Widzowie odwiedzają Księżyc i dość szybko spotykają przewodnika, który o Srebrnym Globie i o reszcie Kosmosu wie dość dużo: to Pan Twardowski, który postanowił zamieszkać na powierzchni naszego naturalnego satelity. Ponieważ widzowie dotarli na Księżyc niemal jednocześnie z jego przyjacielem - Kogutem, będą mieli okazję poznać również i jego, a następnie wspólnie wyruszyć w małą wycieczkę po okolicy. Pan Twardowski czuje się tu gospodarzem, chętnie odpowiada na pytania i snuje opowieść o Kosmosie.

Pokaz „Z wizytą u Pana Twardowskiego” skierowany jest przede wszystkim do rodzin oraz do dzieci, które z pokazu mogą dowiedzieć się zarówno o tym, kim był Pan Twardowski i jak się znalazł na Księżycu, jak również zdobyć wiedzę na temat takich zjawisk astronomicznych jak zaćmienia Słońca czy fazy Księżyca. Zobaczą, czym charakteryzuje się księżycowe środowisko (m.in. morza i kratery), jakiego sprzętu używają astronauci, a przy okazji dowiedzą się co nieco na temat gwiazd i gwiazdozbiorów oraz o Układzie Słonecznym.

Pokaz powstał we współpracy Planetarium EC1 z Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie (zwanym Planetarium Śląskim), na podstawie oryginalnego scenariusza i materiałów pokazu przeznaczonego dla analogowego planetarium. Wierni fani Planetarium EC1 mogą pamiętać gościnną prezentację jego oryginalnej wersji w marcu 2016 r. Teraz po prostu trzeba zobaczyć efekt wielomiesięcznej pracy naszych grafików, którym udało się połączyć legendę mającą swe źródło w XVI wieku oraz liryzm tekstu Jarosława Juszkiewicza i Stefana Janty z technologią cyfrową.

„Z wizytą u Pana Twardowskiego” stara się wykorzystywać proste metody i środki przekazu tak, by uruchomić wyobraźnię widzów, podobnie jak czynił to jego magiczny w odbiorze pierwowzór.

Część  filmowa pokazu trwa 33 minuty. Film będzie prezentowany po wprowadzeniu „na żywo” przez prezenterów Planetarium EC1, którzy przedstawiają aktualny stan nocnego nieba a pod koniec odpowiadają na pytania publiczności.

Pokaz jest dostępny wyłącznie w języku polskim.

Dla kogo: pokaz jest przeznaczony osób w wieku od 8. roku życia.

Łączny czas trwania pokazu: 45 minut.


 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Pokaz jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII.

Pokaz:
- poszerza wiedzę uczniów na temat naszego naturalnego satelity;
- wyjaśnia powstawanie faz Księżyca;
- zapoznaje z ludową legendą o Panu Twardowskim;
- zapoznaje z rzeźbą powierzchni naszego satelity i z historią załogowych lotów na Księżyc.

Pokaz może być pomocny na lekcjach języka polskiego przy omawianiu literatury fantastyczno-naukowej.

Rezerwacje grupowe dla szkół: tel. +48 42 600 61 00 wew. 1.

 

Najbliższe pokazy dla widzów indywidualnych: