Transmisje na żywo z Planetarium EC1

W ramach projektu EC1 Łódź Online Planetarium EC1 przygotowuje i przeprowadza transmisje na żywo poświęcone aktualnościom astronomicznym i ukazywaniu tajemnic Kosmosu. Kolejne odcinki trafiają na YouTube w każdy wtorek o godz. 11:00. Ponieważ zebrało się ich już całkiem sporo, zdecydowaliśmy się stworzyć tę właśnie dedykowaną stronę na naszym portalu. Tutaj możecie w dowolnym momencie skorzystać z nagrań! Polecamy oglądanie na komputerze z dużym monitorem i oczywiście z obrazem maksymalnie powiększonym. Możecie też zadawać nam pytania pod adresem e-mail planetarium@ec1lodz.pl, do czego gorąco zachęcamy. :-)

 

Oto materiały, które już są dla Was dostępne o dowolnej, wybranej przez Was porze. Uszeregowaliśmy je od najnowszego do najstarszego.

 

Ten odcinek poświęcamy załogowym lotom kosmicznym. Trwa właśnie misja Crew Demo-2 modułu kosmicznego Dragon zaprojektowanego i skonstruowanego przez firmę SpaceX. Dlaczego jest ona tak ważna? Jaka jest najnowsza historia załogowych lotów w kosmos? Rzucimy również okiem na dalsze plany agencji kosmicznych i najważniejszych firm przygotowujących loty kosmiczne.

 


Tym razem zajmiemy się jednym z najbardziej znanych obiektów głębokiego nieba, znajdującego się na letnim niebie w gwiazdozbiorze Lutni. Jest to mgławica planetarna M57 zwana też Mgławicą Pierścień, ze względu na swój charakterystyczny kształt.
Nazwa tego typu obiektów może nieco wprowadzać w błąd, bo z planetami ma jedynie tyle wspólnego, że optycznie ma podobny okrągły kształt. Dlatego pierwszym odkrywcom nieba przypominały właśnie planety a nie inne typy obiektów. W trakcie audycji opowiemy też, między innymi, jak powstają takie mgławice.

 


Tym razem opowiemy o białych nocach. Większości ludzi termin ten kojarzy się z okolicami podbiegunowymi. Tymczasem okazuje się, że białe noce występują w zasadzie na całym obszarze naszego kraju, im dalej na północ tym dłużej.

 


Podczas kolejnej transmisji na żywo z Planetarium EC1 zabierzemy Was do wspaniałej Gromady Herkulesa. Jest to gromada kulista, która składa się z 0,5 - 1 miliona gwiazd i jest najjaśniejszym obiektem tego typu na niebie widocznym z północnej półkuli Ziemi. Zastanowimy się też nad możliwością występowania życia w Kosmosie i spojrzymy na wiatry występujące na Jowiszu i Neptunie.

 


Tym razem zajmiemy się Wężownikiem i Słońcem. Wyjaśnimy, dlaczego Wężownik nie jest znakiem zodiaku (tak jak są nimi Panna, Lew czy Strzelec). Opowiemy, co ma z tym wspólnego ruch Słońca. Przemycimy kilka słów o układach wielokrotnych. Udajmy się zatem razem w wędrówkę z naszą gwiazdą!

 


Czy wiecie, że największe góry w Układzie Słonecznym znajdują się na Marsie? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Czerwonej Planecie, podczas której ujawnimy trochę tajemnic naszego kosmicznego sąsiada - podczas 8. transmisji na żywo z Planetarium EC1:

 


Dzisiaj zajmiemy się następnym obiektem głębokiego nieba - galaktyką Panna A (oznaczona jako Messier 87). Jest to galaktyka eliptyczna widoczna już przy użyciu lornetki a jej cechą charakterystyczną jest masywna czarna dziura w centrum.

 


Wtorkowe spotkanie z Planetarium EC1 poświęcamy tym razem satelitom - a dokładniej sztucznym satelitom różnego typu. Podpowiadamy też jak je obserwować!


 

Tym razem prezenterzy Planetarium EC1 zabierają nas do przepięknej galaktyki spiralnej - nazwanej Galaktyką Słonecznik. Odkryta w XVIII wieku cieszyła oko wielu pokoleń astronomów. Dopiero współcześnie zaczęliśmy się jednak zastanawiać nad tajemnicami takimi jak "ciemna materia". A to nie jedyny sekret Słonecznika!
Po uruchomieniu filmu prosimy przesunąć go do przodu o 55 sekund. :-)

 

 


Dzisiejsza transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzona, jak zwykle, na YouTube.
Tym razem tematem naszego spotkania są Lirydy!

 

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzona na YouTube.
Tym razem tematem naszego spotkania będą od zawsze fascynujące dla obserwatorów KOMETY.

 

 


Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie pierwszą transmisją - obejrzeliście ją już łącznie ponad 2600 razy!
Podczas drugiego spotkania porozmawiamy o fazach Księżyca i ich wpływie na nasze życie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania na chacie - na część odpowiedzieliśmy od razu, na niektóre przyjdzie czas podczas kolejnego spotkania.

 


Transmisja na żywo z Planetarium EC1 została przeprowadzana na YouTube. Nieco wcześniej podaliśmy link bezpośredni, z którego można teraz korzystać oglądając nagrany materiał w najbardziej pasującym terminie.
Podczas transmisji można było zadawać pytania - na część odpowiedzieliśmy od razu, niektóre pozostawiliśmy na następną transmisję.
Życzymy miłego oglądania; początkowych "rozbiegowych" kilkadziesiąt sekund jest wyciszonych, następnie film jest udźwiękowiony.